از مشکلاتی که کاربران گوشی های اپل با آن روبرو می شوند تشخیص شارژر اصلی آیفون است. اگر به اصل بودن شارژر آیفون خود اطمینان ندارید آن را کنار بگذارید. چون آسیب شارژهای تلقبی آیفون ممکن است باعث نابودی گوشی شود

دسته بندی شارژر ها

به بازار   موبایل که بروید، فروشندگان چندین نوع مختلف از شارژر را به شما معرفی می کنند، قبل از آنکه به شما بگوییم که تشخیص شارژر اصلی آیفون چگونه است، خوب است با این دسته بندی آشنا شوید.

شارژر کپی : این نوع از شارژر ها مدارات محافظ  ضعیفی دارند، در بعضی موارد این نوع از شارژر باعث خاموشی کامل دستگاه نیز می شود. توصیه می کنیم اگر فروشنده این نوع شارژر را به شما پیشنهاد داد به هیچ عنوان قبول نکنید.

شارژر های کپی(Hi Copy): این نوع شارژر به دلیل داشتن قیمت مناسب و کارایی بهتر نسبت به شارژر کپی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

شارژر های اورجینال : این نوع شارژر ها گرانتر از  شارژر های کپی هستند و توصیه می کنیم از این نوع شارژر  برای تلفن همراه خود استفاده کنید.

تشخیص اصلی بودن آداپتور

در نوشته های روی شارژر تقلبی جمله ی “Designed by Apple in California. Assembled in China” و  نام سازنده ی شارژر “Foxlink” حذف شده است که احتمالاً به دلیل منع قانونی و مسائل کپی رایت است ولی همچنان جمله ی “TM and © ۲۰۱۰ Apple Inc.” دیده می شود و حذف نشده است.

همچنین ممکن است در شارژر تقلبی غلط های املایی وجود داشته باشد که در نوشته ها گذاشته می شوند تا از شکایت نقض حق کپی رایت جلوگیری کنند مانند عکس زیر

 

این نوشته ها روی شارژر های آیفون، آیپد،آیپاد تاچ و مک وجود دارند که شما می توانید با کمی دقت آن ها را مطالعه کنید.

مشکلات استفاده از کابل غیر اصلی :

  • در صورت استفاده پیغام خطا   ” This accessory may not be supported ”  میدهد.
  • در صورت عدم نمایش خطا الکترون های باطری گوشی اپل شما را از تحرک باز میدارد.
  • شاید برای چند بار اول عمل شارژ را به درستی انجام دهد اما به مرور زمان شارژ زود کامل و زود تخلیه میگردد.
  • تمام ای سی های در نظر گرفته در گوشی اپل شما را تضعیف میکند ( به دلیل عدم تطابق ولتاژ )
  • امکان تبادل دیتا با کامپیوتر توسط کابل غیر اصلی میسر نیست .
  • برخی کابل های غیر اصلی اتصال را قطع و وصل میکنند .

دقت نمایید که کشور چین کابل شارژ ایفون را کپی نسخه اصلی آن تولید کرده است و قیمت آن بسیار ناچیز است.

ولی نسخه چینی که مشابه اصلی است به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

زیرا علاوه بر مشکلات بالا امکان سوختن باطری گوشی نیز میرود

شرکت اپل هشدار داده است که آداپتورها، کابل‌ها و شارژرهای تقلبی، خطرناک هستند و ممکن است بیش از حد داغ شوند، آتش بگیرند و یا به فرد شوک الکتریکی وارد کند.

حال برای تشخیص شارژر اصلی آیفون به ادامه مقاله توجه کنید.

تشخیص اصلی بودن کابل شارژ

با این شرایط و طبق تایید خود اپل احتمال اینکه با لوازم جانبی قلابی اپل مواجه شویم کم نیست پس  به تشخیص شارژر اصلی آیفون می پردازیم.

 

تشخیص کابل شارژر اصلی آیفون

برای تشخیص کابل‌ها و لوازم جانبی جعلی یا غیراستاندارد، باید به برخی جزییات روی این لوازم و بسته‌بندی‌های‌شان توجه کنید. شرکت اپل در وبسایت خودش توضیح داده که لوازم جانبی تولیدشده توسط شرکت‌های معتبر و تحت نظارت اپل دارای لوگوی MFi (“Made for iPhone/iPod/iPad”) بر روی بسته‌بندی‌شان هستند. کابل درگاه لایتنینگ به USB شرکت اپل باید با فاصله‌ای حدود ۱۸ سانتی‌متر از اتصال USB یکی از آرم‌های « Designed by Apple in California»، « Assembled in China» یا « Assembled in Vietnam»، « Indústria Brasileira» را روی بدنه‌اش داشته باشد. در پایان متن هم باید یک شماره سریال ۱۲ رقمی را ببینید. باید بتوانید همین علایم را روی بدنه دوشاخه شارژر هم پیدا کنید.

بررسی اتصال لایتنینگ

بررسی تشخیص شارژر اصلی آیفون

 

در بخش راست تصویر لایتنینگ قلابی و در بخش چپ لایتنینگ اصلی را می‌بینید

شرکت اپل می‌گوید می‌توانید کابل‌های لایتنینگ این شرکت را از طریق اتصالات‌شان هم تشخیص دهید. در درجه اول باید دقت کنید که اتصال لاتنینگ یک سره باشد و از به هم چسباندن چند بخش کوچک تشکیل نشده باشد. عرض این اتصال همیشه ۷.۷ میلی‌متر است در حالی که اتصال‌های قلابی و غیراستاندارد عرض‌های متفاوتی دارند. در این اتصال‌ها رنگ خاکستری یا متالیک به کار رفته و هر نوع رنگ و شکل دیگری که با رنگ و شکل و شمایل اصلی نخواند نشان قلابی بودن اتصال است.

پورت usb:

دقت داشته باشید که در کابل اصلی سری که پورت USB دارد باید پین‌های داخلش طلایی‌رنگ باشد و جنس بدنه‌اش نیز یک‌دست، صاف و صیقلی باشد.

فروشگاه اینترنتی پلاسفروشگاه اینترنتی پلاس